Dünya Tarihi

Yunanlılara Uğur Getiren “Ottolar”

Yunanlıların Ottoları

   Yunanlıların Ottoları dönemlere gerçekten isimlerini hep kazımışlardır. Her konuda liderlik yapmışlardır. Ottolar, Yunan olmamasına rağmen Yunanlıların ilerleyişine etki etmişlerdir.

   Dönemin süper güçleri olan İngiltere, Fransa ve Rusya’nın önayak olmasıyla 1830’da resmen kurulan Yunanistan’a kendi içinden bir kral bulunamamış ve üç yıl devam eden sorun, Almanya’dan kral ithal edilmesiyle çözülmüştü. I. Otto adıyla Yunanistan tahtına oturan Alman asıllı ithal kralın aşka gelip Yunan milliyetçiliğine soyunması ve fetihler yaparak Yunanistan’ın topraklarını genişletmeye yeltenmesi, hem uluslar arası sorunlara yol açmış, hem de genç ve tecrübesiz kralın sonunu hazırlamıştı. Otto’yu Yunanistan tahtına oturtan İngiltere, kontrolü dışına çıkan kralın defterini vakit geçirmeden kapatmıştı.

  Futbol Dahi

   Aradan 170 yıl geçtikten sonra Yunanlar Almanya’dan bu defa başka bir Otto’yu ithal ettiler ve futbolun başına geçirdiler. Kral Otto’nun pek başarılı sayılamayacak Yunanistan macerasına karşılık, futbolun Otto’su Yunanistan’ı başarıdan başarıya taşıdı. Yunan futbol millî takımı son on yılda altın çağını yaşıyor ve bu başarısını bir Alman’a Otto Rehhagel’e borçluydu. Tecrübeli Alman çalıştırıcı, Yunan milli takımını bizim gidemediğimiz 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası’na, Portekiz’e götürdü. İspanya’nın da içinde yer aldığı zorlu gruptan ikinci tura çıkarmayı başardı. Yunan milli takımı, Fransa’yı eleyerek finale kadar çıktı ve Avrupa futbol şampiyonluğuna kadar uzandı. Yunan milli takımının başarılarının ardında Otto adı nasıl etkili olduysa, Yunanistan’ın bağımsızlığını kazandığı yıllarda da yine Alman soyundan bir diğer Otto önemli rol üstlenmişti. Sonuçla Yunanlıların Ottoları olduktan sonra Ottolar bir şekilde başarıyı sağlamışlardır.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
Mert Kutay
Hacettepe Tarih öğrencisiyim. Boş zamanlarımda bilgiyi amaçlayarak, kitap okuyarak, sizler için yararlı bilgilerle fayda sağlamaya çalışıyorum.

  Bunları da Beğenebilirsin!

  Yazının İcadı
  Tyt Tarih

  Yazının İcadı

  Yazı ilk defa MÖ 3200’lerden itibaren Mezopotamya uygarlıklarından biri olan Sümerler tarafından kul­lanıldı. Temel geçim ...

  Yorum Yapın!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategori:Dünya Tarihi