Dünya Tarihi

II. Dünya Savaşından Sonra Arapları Etkileyen Olaylar

II. Dünya Savaşından Sonra Arapları Etkileyen Olaylar

 

   II. Dünya Savaşından Sonra Arapları Etkileyen Olaylar konusu insanlar tarafından merak uyandıran bir konudur. Ancak bu kadar meraka rağmen internet sitelerinde bu konular hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Bizler ise bu konunun ihtiyaç dahilinde olduğu fikrine kapıldık ve bu nedenle sizlere böyle maddeler halinde açıkladık.

1) SÖMÜRGECİLİK

Savaş sonrasında sömürgecilik öncesine kıyasla daha da azalmıştır.

2) İSRAİL DEVLETİ KURULMASI

İngiltere ve ABD desteğiyle 1948 yılında Filistin topraklarında İsrail Devleti kurulmuştur. Milyonlarca Yahudi’nin öldürülmesi üzerine BM desteği ile Yahudilere, Filistin’de devlet kurma hakkı tanındı. Böylece Amerika ve İngiltere’nin desteği ile 1948’de işgalci İsrail devleti kuruldu.

3) KUDÜS SORUNU

İngiltere, II. Dünya Savaşı’ndan sonra 2 Nisan 1948’de Araplar ve Yahudiler arasındaki anlaşmazlığı Birleşmiş Milletlere götürdü. BM Filistin Komisyonu oluşturuldu ve komisyon oy birliği ile Filistin’in bağımsızlığını teklif etti.

Komisyon üyelerini oluşturan üyelerin çoğunluğunun teklifine göre Filistin, Araplar ile Yahudiler arasında taksim edilmeli ve iki ayrı bağımsız devlet kurulmalıydı. Kudüs şehri ise milletler arası statüye sahip olmalıydı. Komisyonda azınlıkta kalan diğer üyelere göre ise Filistin, Yahudi ve Arap devletlerinden meydana gelen “federal” bir devlet olmalıydı. Yahudiler çoğunluk planını, Araplar ise azınlık planını desteklediler.

4) ARAP-İSRAİL SAVAŞI VE MİLLİYETÇİLİK

 Arap-İsrail savaşındaki yenilgi, Araplar arasında İsrail’e duyulan öfkeyi ve düşmanlığı artırdı. Arap-İsrail çekişmesi, bölgede farklı emelleri olan birçok devletin müdahaleleri sonucu dünya barışını tehdit eden kanayan bir yara hâline geldi. İsrail’e karşı alınan yenilgi Arap dünyasında milliyetçilik duygusunu harekete geçirdi.

II. Dünya Savaşından Sonra Arapları Etkileyen Olaylar hakkında yazımızı 4 madde halinde sizlere sunmuş bulunduk.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
Mert Kutay
Hacettepe Tarih öğrencisiyim. Boş zamanlarımda bilgiyi amaçlayarak, kitap okuyarak, sizler için yararlı bilgilerle fayda sağlamaya çalışıyorum.

  Bunları da Beğenebilirsin!

  Yazının İcadı
  Tyt Tarih

  Yazının İcadı

  Yazı ilk defa MÖ 3200’lerden itibaren Mezopotamya uygarlıklarından biri olan Sümerler tarafından kul­lanıldı. Temel geçim ...

  Yorum Yapın!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategori:Dünya Tarihi