Dünya Tarihi

AMERİKA’YI İLK FETHEDEN VİKİNGLER

Amerika'nın Fethi Viking

   Amerika’nın fethi ders kitaplarımızda klişe haline gelen bilgilerden Amerika kıtasını keşfeden ilk Avrupalının Kristof Kolomb olduğudur. Kristof Kolomb’dan yaklaşık 500 yıl kadar önce  Norveçli Viking grubu bu kıtanın yaşama en az müsait olan bölgelerinden biri olan Grönland’a ve Kanada’nın doğu kıyılarına yerleşerek koloniler kurmuşlardı. Amerika’nın fethi böylelikle gerçekleşmişti

Vikingler

  Amerika’nın fethini gerçekleştiren Vikingler, bütün Ortaçağ Avrupası’nın en korkulan yağmacıları olarak bilindiler. Vikingler, VIII. ve XI. yüzyıllar arasında bir dizi keşif seferlerinde de bulundular. Girişimci bir ruha sahip bazı Viking liderleri, uzak ülkelere ve bilinmeyen diyarlara yelken açarak zengin oluyor, ülkelerine dönüşlerinde büyük güç ve siyasi nüfuz elde ediyorlardı. Bizans başkenti Konstantinopolis’i de vurdular, Sivriada’da bulunan bir manastırı da acımasızca yağmaladılar. Vikingler, Endülüs adı verilen İspanya’daki İslam devletini durduran Frank kralı Şarlman’ı bile canından bezdirmişlerdi. Dönemin Avrupa’daki tartışmasız en kudretli yöneticisi olan Şarlman, sahil şehrinde yemek yerken, kuzeyli korsanların yağma amacıyla bölgeye geldiklerini öğrenir. Adamlarını toplayıp bölgeye gelen Şarlman, Vikinglerin gemilerine atlayarak acele ile uzaklaştıklarını görür. Yağmacılar kasabayı ateşe vermişler ve toplanacak ne varsa toplamışlardı. İmparator, gözyaşları içinde Tanrı’ya, torunlarını bu amansız yağmacılardan kurtarması için dua etmişti. Kuzey ve Batı Avrupa kiliselerinde edilen duaların sonu “Tanrım bizi kuzeylilerin gazabından koru” şeklinde bitiyordu. Geçimini büyük ölçüde yağma ile sağlayan bu bölgede, belli kanunlar egemendi.

   Cinayet suçu ile mahkum edilen Kızıl Erik 982’de İzlanda’ya kaçtı. İzlanda’nın batı tarafına yerleşen Kızıl Erik (Erik Raude), suçlamanın kesinleşmesi ve sürgün cezasına çarptırılması üzerine, hem cezasını çekmek hem de gözden ırak durmak amacıyla batıya doğru yelken açtı. Yaklaşık 500 deniz mili yol aldıktan sonra tilki, ayı, geyik, fok ve denizayısı gibi av hayvanlarının bol olduğu bir bölge ile karşılaştı. Balığın ve avlanacak kuşun çok olduğu, verimli ovalara sahip bu bölgeye Grönland adını verdi ve bölgeye yerleşti. Sürgün cezasının dolması ile İzlanda’ya dönen Kızıl Erik, beraberinde yirmi gemilik bir filo olduğu halde yeni bir Viking kolonisi kurmak amacıyla bölgenin yolunu tuttu. Bu olay Amerika’nın fethinin yolunu açtı.

Amerika’nın Fethi ve Viking

   Amerika’nın fethi konusunda öncelikle Kuzey Amerika kıtasında bazı Viking yerleşkelerinin çekirdeği oluşturuldu. Viking kolonisi oluştu. Koloni, bölgenin yerlisi olan Eskimolarla da mücadele etti. Viking varlığına yine Eskimoların XIV. Yüzyılda son verdiği söylenir. XX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren elde edilen arkeolojik buluntular da Vikinglerin bölgedeki varlıklarını doğrular niteliktedir. Kanada’nın doğu yakasında bulunan Newfoundland bölgesinde İskandinav tarzında inşa edilmiş ev kalıntılarına rastlanılmıştır. Norveç kralı Olaf Kyrre’ye ait sikkeler de bulunmaktadır. Kolomb’un Orta Amerika’da karaya çıkmasından yaklaşık 500 yıl önce kanun korkusu Kızıl Erik’e yeni bir kıtanın kapılar aralanmış. Böylece Kristof Kolomb’dan önce Amerika’nın fethi tamamlanmış oldu.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
1
In Love
1
Not Sure
0
Silly
0
Mert Kutay
Hacettepe Tarih öğrencisiyim. Boş zamanlarımda bilgiyi amaçlayarak, kitap okuyarak, sizler için yararlı bilgilerle fayda sağlamaya çalışıyorum.

  Bunları da Beğenebilirsin!

  Yazının İcadı
  Tyt Tarih

  Yazının İcadı

  Yazı ilk defa MÖ 3200’lerden itibaren Mezopotamya uygarlıklarından biri olan Sümerler tarafından kul­lanıldı. Temel geçim ...

  Yorum Yapın!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategori:Dünya Tarihi